بازگشت اخبار
تاریخ انتشار: 13/09/1397
12: 01  : ساعت
نوع مطلب: خبر

نشست دانشجویی بخش کارشناسان جوان کمیته در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
نشست دانشجویی بخش کارشناسان جوان کمیته در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
نشست دانشجویی بخش کارشناسان جوان کمیته در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان


 

کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران همواره در پی تشویق بخش های دانشجویی گروه های آبیاری دانشکده های کشاورزی سراسر کشور برای همکاری بوده است. بدیهی است که بهره­گیری از این استعدادها می­تواند یک اقدام مؤثر در رشد فعالیت­های متقابل بین کمیته و دانشگاه و همچنین معرفی نوآوری­های برتر به کمیسیون بین­المللی آبیاری و زهکشی شود. یکی از اقداماتی که از سال­های دور همواره توسط بخش جوان کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران پیگیری می­شده است، برگزاری نشست­های دانشجویی در دانشگاه­های دور و نزدیک کشور بوده است. این نشست­ها هرچند ماه یک بار با هماهنگی بخش جوان کمیته و نمایندگان دانشجویی در دانشگاه­ها برگزار می­شود و هدف آن برقراری ارتباط مؤثر بین دانشگاه و کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران می­باشد.

در این راستا، با هماهنگی­ های انجام شده با نماینده دانشجویی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،  نشستی در تاریخ هفتم آذرماه سال جاری در این دانشگاه برگزار شد. شایان ذکر است که هماهنگی­های معاونت دانشجویی دانشگاه و مدیر گروه مهندسی آب این دانشگاه و همچنین حضور فعال دانشجویان مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی و همچنین حضور گرم اساتید، این نشست را به یکی از مفیدترین نشست­های دانشجویی سال­های اخیر تبدیل کرد. در این نشست آقایان مهندس مجتبی اکرم و مهندس علیرضا سلامت به عنوان نمایندگان هیأت اجرایی، مهندس سعید نیک­قلب و دکتر محمدجواد امامی و همچنین سرکار خانم دکتر مینا محمودی نمایندگان بخش جوان کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران حضور داشتند.

در این نشست، ابتدا آقای مهندس سلامت به معرفی کمیسیون بین­ المللی آبیاری و زهکشی، کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران و بخش جوان پرداختند. ایشان همچنین اهم اقدامات صورت گرفته توسط کمیته را از سال­ های دور تا به حال معرفی کردند و زمینه ­های فعالیت دانشجویان با کمیته ملی را به طور شفاف بیان کردند. سپس آقای مهندس اکرم در خصوص نوآوری­ های آبیاری و زهکشی ارائه­ ای بسیار مفید داشتند. ایشان در خصوص موضوعات نوین تحقیق و فعالیت در آبیاری و زهکشی موضوعات و نمونه­هایی را برای حضار تشریح کردند. آقای دکتر امامی، عضو جدید گروه کار بخش جوان، ارائه­ ای در خصوص مناقشات و تعارضات در بخش آب و نظریه بازی ­ها و کاربرد آن در مدیریت منابع آب داشتند. در نهایت آقای مهندس نیک­ قلب ارائه­ ای در خصوص رویکرد پرماکالچر(کشاورزی پایدار) داشتند. در این ارائه به معرفی این اصطلاح و مفاهیم آن پرداخته شد و منابع اصلی برای مطالعه بیشتر معرفی شدند.

روز بعد از نشست، با هماهنگی­ های انجام شده با آب منطقه ­ای استان گلستان، گروه بازدیدی را از شبکه زهکشی گمیشان در دشت ترکمن داشت. مشکل اصلی این دشت شوری خاک و عدم مناسب بودن آن برای کشت می‌باشد.www.irncid.org Copyright © 2011 , All rights reserved.
Email : irncid@gmail.com
Designed & Developed By SheedGraphic Multimedia