بازگشت IRAN-IRPID
  
    < IRAN-IRPID   < 


 

 

 

 

 

 

تاريخچه

در پي امضا موافقتنامه ميان وزارت نيرو و كميته ملي آبياري و زهكشي ايران در تاريخ 19 آذر ماه 1388 (10 دسامبر 2009) در دهلي نو، با توجه به سابقه غني ايران در آبياري و زهكشي و توسعه سامانه‌هاي مدرن آبياري و زهكشي، دو طرف توافق نمودند براي برنامه بين‌المللي تحقيقات آبياري و زهكشي مركزي را در ايران تأسيس نمايند.

در شصت و يكمين جلسه بين‌المللي كميته اجرايي، در تاريخ 23 مهر ماه 1389 (15 اكتبر 2010) تشكيل برنامه بين‌المللي تحقيقات آبياري و زهكشي به عنوان يك كميته دائمي كميته بين‌المللي آبياري و زهكشي و جايگزين برنامه بين‌المللي آموزش و تحقيق آبياري و زهكشي(IPTRID) مورد حمايت اكثريت اعضا قرار گرفت و به تصويب رسيد.

با تعيين دكتر محمد جواد منعم به عنوان مسئول راه‌اندازي مركز تحقيقات بين‌المللي آبیاری و زهكشي توسط معاون آب وزارت نيرو در تابستان 1390، جلسات مختلف در وزارت نيرو و كميته ملي آبياري و زهكشي ايران با حضور مسئولين ذیربط و صاحب‌نظران تشكيل و ضمن برنامه‌ريزي تأسيس و افتتاح مركز، اساسنامه مركز تهيه و به كميته بين‌المللي آبياري و زهكشي ارائه گرديد.

موضوع تأسيس مركز به گرمي مورد استقبال مسئولين كميته بين‌المللي آبياري و زهكشي قرار گرفت. همزمان با برگزاري كنگره بين‌المللي آبياري و زهكشي در تهران طي مراسم با شكوهي با حضور معاونين محترم وزارت نيرو و جهادكشاورزي، دبیر کل كميته بين‌المللي آبياري و زهكشي، مسئولين و اعضا گروه‌هاي كار كميته بين‌المللي آبياري و زهكشي ايران و مسئولين و محققين مراكز تحقيقاتي مرتبط در ايران، در تاريخ 24 مهر ماه 1390(16 اكتبر 2011) در موسسه تحقيقات آب ايران افتتاح شد.

ضمن ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي صورت گرفته تا كنون، در نظر است براي برنامه‌ريزي فعاليت‌هاي آتي از ديدگاه‌هاي صاحب نظران استفاده نمود. لذا علاوه بر اساسنامه پيشنهادي مركز، رئوس برنامه‌هاي پيشنهادي فعاليت‌هاي آتي جهت استحضار و بحث و تبادل نظر ارائه مي‌شود.

اميد است با حضور فعال صاحب نظران در مباحث مرتبط، گام مناسبي در جهت ارتقاء جايگاه ايران در عرصه بين‌المللي تحقيقات آبياري و زهكشي برداشت.

 

 


www.irncid.org Copyright © 2011 , All rights reserved.
Email : irncid@gmail.com
Designed & Developed By SheedGraphic Multimedia