بازگشت گروه كار بخش كارشناسان جوان
  
    < گروه كار بخش كارشناسان جوان   < اعضاي اصلي   < 


گروه‌کار كارشناسان بخش جوان كميته ملي آبياري و زهكشی ايران از سال 1375 تنها با داشتن سه عضو شروع به كار كرده و تا كنون با داشتن اعضای جوان و پر تلاش به صورت مستمر و منظم وظايف خود را اعم از تهيه لوح فشرده نرم‌افزارهای مرتبط با آب، مستند نمودن نشريات و كتب قديمی با تهيه لوح‌هاي فشرده، برگزاري مسابقات علمي، تهيه و چاپ خبرنامه‌هاي فصلي،‌ تهيه خبرنامه بين‌المللي، تأليف و ترجمه ‌و نشريات، برگزاري كارگاه آموزشي، همكاري در تكميل بانك اطلاعاتی شناسنامه‌هاي شبكه‌هاي آبياري دنبال نموده و علاوه بر آن‌ها در بسياري از فعاليت‌هاي كميته همچون برگزاري كارگاه‌ها، همايش‌ها و كنفرانس‌هاي كميته ملي به‌ عنوان بازوي محرك اين ارگان نقش بسيار مؤثری داشته است. از افتخارات اين بخش كسب مقام رياست گروه‌كار بين‌المللي بخش جوان براي چندين دوره پياپي است.

اهم فعاليت‌هاي اين گروه‌كار از ابتدا تا كنون به شرح زير مي‌باشد:

 

کتاب‌‌ها و نشريات منتشر شده:

ترجمه و تألیف برخی از کتاب‌ها یا نشریات در زمینه كاري مرتبط با شرح وظايف گروه، ‌از جمله فعالیت‌های مؤثر اين گروه‌‌كار بوده است. از مجموعه انتشارات چاپ شده این گروه‌کار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

¡        سيستم‌هاي آبياري كنترل شده؛

¡        راهكارهاي مقابله با خشكسالي؛

¡        آبياري در مقياس كوچك براي مناطق خشك؛

¡        كتاب استفاده از آب در كشاورزي؛

¡        كتاب كاربرد ژئوسنتتيك‌ها در پروژه‌هاي آبياري و زهكشي؛

¡        كتاب آب براي غذا، آب براي زندگي.

 

کارگاه‌های فنی برگزار شده:

¡      كارگاه فني مديريت‌ استفاده‌ از آب‌ شور؛

¡      كارگاه آموزشي اينترنت در آبياري؛

¡      كارگاه آموزشي سنجش از راه دور (RS) و سامانه اطلاعات جغرافيايي (GIS

¡      كارگاه آموزشي مدلسازي در آبياري؛

¡      كارگاه آشنايي با راهبردهاي مهندسي در آبياري و زهكشي؛

¡      كارگاه آموزشي تخصصي مدل هيدروليكي HEC–RAS.

 

نشست‌های تخصصی برگزار شده:

علاوه بر كارگاه‌هاي ذكر شده اين گروه‌كار به‌صورت دوره‌اي جلساتي با نمايندگان دانشجويي كميته ملي در سراسر نقاط كشور برگزار نموده و نيز حسب درخواست دانشكده‌هاي مهندسی آب در اكثر شهرها، اقدام به برگزاري نشست‌هاي دانشجويي نموده است، كه در هر يك از اين نشست‌‌ها علاوه بر معرفي كميته ملي و وظايف آن چندين مقاله علمي نيز توسط اعضاي بخش جوان ارائه شده است. دانشگاه‌هاي شهرهاي اهواز، ‌بيرجند، زابل، همدان، شيراز، مشهد، قزوين، شهركرد، كرمانشاه، ارومیه، شاهرود و گرگان از جمله ميزبانان اين نشست‌ها بوده‌اند.

 

 

بازديد‌های تخصصی برگزار شده:

علاوه بر موارد ذكر شده اين كارگروه با وجود تفاهم‌نامه منعقد شده با انجمن تاريخ آب آلمان همكاري‌هاي لازم در برگزاري بازديدهاي فني و علمي بخش جوان طرف آلماني از سازه‌هاي آبي ايران و همراهي نمودن هيأت فوق را انجام داده و با هماهنگي‌هاي صورت پذيرفته طي دو دوره اعضاي اين گروه‌كار و برخي كارشناسان و دانشجويان داخلي از سازه‌هاي آبي كشور آلمان بازديد به ‌عمل آوردند كه نتايج اين بازديد‌ها در گزارشات مفصلي درج و در آرشيو كميته ملي نگهداري مي‌شود.

 

فعالیت‌های در دست انجام:

كتاب تاريخ آب و آبياري در ايران معاصر، يكي از مهمترين نشريات اخیر اين گروه‌كار است كه تأليف آن به ‌دليل صرف زمان زياد جهت جمع‌آوري اطلاعات به مدت 6 سال به طول انجاميده و هم اكنون در مرحله داوري و چاپ قرار دارد. اين گروه‌كار در تدوين اين كتاب كه مروري جامع و كامل بر فعاليت‌هاي علمي و عملي انجام شده در زمينه آب و ليست عاملان و بزرگان صنعت آب طي سده اخير بوده بسيار جديت نموده است.    

 

افتخارات:

گروه‌کار بخش جوان کمیته ملی آبیاری و زهکشی همواره در کنار فعالیت‌های ملی در عرصه بین‌المللی نیاز بسیار فعال بوده است. از آخرین افتخارات اعضای این گروه‌کار می‌توان به انتخاب آقای مهندس حسن فراهانی به سمت هماهنگ‌کننده گروه‌کار متخصصین جوان کمسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی در انتخابات ماه مارچ سال 2021 میلادی اشاره نمود.

 

 اعضای فعلی گروه‌کار:

آقاي مهندس هومن خالدی (رئيس)

 

خانم مهندس مینا محمودی (دبیر)

 

آفای مهندس حسن فراهانی

 

آقای محمد جواد امامی اسکاردی

 

آقای مهندس مسعود پورغلام آمیجی

 

آقای مهندس مصطفی ابجدی 

 

آقای مهندس محمد حسن لی

 

آقای مهندس رضا دلباز

 

آقای مهندس داریوش رعنازاده

 

آقای مهندس امید رجا

 

همچنين از جمله افرادی که پیش از این در این گروه‌کار فعالیت داشته‌اند می‌توان به آقایان دكتر حسن رحيمي (رئيس اسبق گروه‌كار)، علیرضا سلامت (رئیس سابق گروه کار)، مهندس عليرضا توكلي، مهندس مهران نوروزي، مهندس محمدرضا انتصاري، دكتر عباس قاهري، مهندس سيد حسن طباطبايي، مهندس بهنام باغبان‌زاده، مهندس مهرزاد‌ احساني، مهندس هومن خالدي، دکتر مهدي قبادي‌نيا، دكتر حامد ابراهيميان، مهندس نيما نجفي، دكتر اسماعيل بيات، مهندس مرتضی یزدخواستی، دكتر رحمان داوطلب، مهندس سعید نیک قلب، دکتر مسعود سلطانی، مهندس مجتبی پورمقدم و خانم‌ها مهندس نيلوفر صادقي، مهندس سحر ملك‌زاده، دکتر پروانه کاظمی، سارا اکبرنژاد،  نیلوفر صادقی کمجانی، المیرا ابدی، ستاره امینی اشاره نمود که بدينوسيله از تلاش‌هاي این عزیزان نیز سپاسگزاری مي‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

هومن خالدی (رئيس)

حسن فراهانی  امید رجا

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 مینا محمودی محمد جواد امامی اسکاردی محمد حسن  لی

 

 

 

 

   

 

 

 

 

مسعود پورغلام آمیجی

مصطفی ابجدی

رضا دلباز

 

 

 

 

 


 

 

داریوش رعنازاده


 


   

     
 

 

   
 

 

 
     
     

 


www.irncid.org Copyright © 2011 , All rights reserved.
Email : irncid@gmail.com
Designed & Developed By SheedGraphic Multimedia